0104 ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ

Перегляди: 2350

0104 ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ

ВИЗНАЧЕННЯ

Вірусний гепатит

Вірусний гепатит - це вірусна інфекція, що спричиняє запалення й ураження печінки. Віруси A, B, C, D та E можуть стати причиною гострого вірусного гепатиту. Інфекції гострого вірусного гепатиту з вірусами B, C, D, та E здатні розвинутися в хронічний вірусний гепатит. Вірусний гепатит, що триває довше шести місяців, зазвичай класифікується як хронічний. Діагноз хронічного гепатиту базується на позитивних результатах серологічних та вірусологічних аналізів, а також на продемонстрованій або ймовірній тривалості інфікування, що перевищує шість місяців.

Гепатит А

Гепатит А - це інфекційна хвороба, що потрапляє в організм людини ентерально (фекально- оральний шлях). Вірус гепатиту A (HAV) ніколи не буває хронічною інфекцією. Не існує відомого стану носійства, і HAV не відіграє ніякої ролі в хронічному гепатиті або цирозі.

Гепатит B

Гепатит B може проявлятися як гостре захворювання і розвиватися у хронічну інфекцію. Вірус гепатиту B (HBV) передається через заражені фізіологічні рідини - кров, статеві рідини (сперму та цервікальні секрети), пересаджені тканини та продукти крові, та зрідка через слину.

Гепатит C

Гепатит C рідко проявляється у вигляді гострого захворювання і зазвичай переходить у хронічну інфекцію. Вірус гепатиту C (HCV) зазвичай передається парентерально (наприклад, при вживанні ін’єкційних наркотиків, через продукти крові, під час медичних процедур (зазвичай за кордоном), або через контакт з кров’ю або продуктами крові в рамках професійної діяльності). Гепатит C зрідка може передаватися від матері до дитини при народженні, або ж через статевий контакт з інфікованою особою.

Гепатит D

Вірус гепатиту D (HDV) може траплятися лише в присутності HBV, і ніколи не зустрічається самостійно. Він з’являється або як коінфекція з гострим гепатитом B (найчастіше в дорослих), або ж як суперінфекція на фоні стійкого хронічного гепатиту B (найбільша ймовірність переходу в хронічний стан). HDV розповсюджується, в основному, парентерально (тобто через голки й кров). Його ще називають дельта-агентом.

Гепатит E

Вірус гепатиту E (HEV) передається ентерально (фекально-оральний шлях) і спричиняє гострий гепатит, клінічно аналогічний гепатиту A. HEV зазвичай не розвивається в хронічну інфекцію. Однак нещодавно було визнано, що гепатит E може призвести до хронічної інфекції, зокрема в пацієнтів з ослабленим імунітетом - таких як реципієнти органів. (Kamar et al. 2012, p. 6).

КЛАСИФІКАЦІЯ Задокументований вірусний гепатит необхідно завжди кодувати за винятком випадків, коли гепатит C зафіксовано в документах зі словами «вилікуваний», «неактивний», «з СВВ», див. розділ 4. Вилікуваний гепатит C далі.

Якщо документація складена неясно або містить неоднозначні терміни - такі як «гепатит B», «гепатит C», «гепатит D», «гепатит B-позитивний», «гепатит C-позитивний» або «гепатит D- позитивний», необхідно дізнатися в клініциста, в якій стадії перебуває хвороба - гострій чи хронічній.

Якщо ж проконсультуватися з клініцистом неможливо, слід застосовувати такі коди:

1. Перенесений гепатит

Код перенесеної хвороби можна присвоїти для гепатиту A чи E, якщо анамнез відповідає стандарту АСК 2112 Особистий анамнез. Якщо зафіксовано перенесений гепатит B, гепатит C або гепатит D, використовуються такі коди:

2. Вірусний гепатит при вагітності, пологах та в післяпологовому періоді

Якщо вірусний гепатит задокументовано під час вагітності, пологів або в післяпологовому періоді, призначити:

Однак якщо вірусний гепатит задокументовано під час вагітності, але він не відповідає критеріям ускладнення вагітності, призначити код вірусного гепатиту і Z33 Стан вагітності, побічно.

Див. також АСК 1521 Стани і травми під час вагітності та АСК 1548 Пуерперальний / післяпологовий стан або ускладнення.

У наведеній нижче таблиці представлені загальні вказівки з класифікації гепатитів A, B, C, D і E (див. також розділи 3. Прояви гепатиту та 4. Вилікуваний гепатит C):


КЛАСИФІКАЦІЯ

Вірусний
гепатит/тип
Код/опис  Загальні вказівки

Гепатит A

B15.0 Гепатит A з печінковою комою

B15.9 Гепатит A без печінкової коми

O98.4 Вірусний гепатит під час
вагітності, пологів та післяпологового
періоду

Z86.18 У особистому анамнезі інші
інфекційні та паразитарні хвороби

  • Код перенесеного гепатиту A можна вказати, якщо анамнез відповідає стандарту АСК 2112 Особистий анамнез.
  • Коли гепатит A ускладнює перебіг вагітності, пологи та післяпологовий період, слід застосовувати код O98.4 і супутній код B15.0 або B15.9.
Гепатит B

B16.- Гострий гепатит B

B18.0 Хронічний вірусний гепатит B з дельта-агентом

B18.1 Хронічний вірусний гепатит B без дельта-агента

O98.4 Вірусний гепатит під час вагітності, пологів та післяпологового періоду

  • Якщо документація складена неясно або містить неоднозначні терміни - такі як «гепатит B», «гепатит B-позитивний» або «перенесений гепатит B», необхідно дізнатися в клініциста, в якій стадії
    перебуває хвороба - гострій чи  хронічній.
    Якщо ж проконсультуватися з клініцистом неможливо, слід застосовувати код хронічного вірусного гепатиту B (B18.1).
  • Коли гепатит B ускладнює перебіг вагітності, пологи та післяпологовий період, слід застосовувати код O98.4 і супутній код B16 або B18.
Гепатит C

B17.1 Гострий гепатит C

B18.2 Хронічний вірусний гепатит C

O98.4 Вірусний гепатит під час
вагітності, пологів та післяпологового періоду

  • Якщо документація складена неясно або містить неоднозначні терміни - такі як «гепатит C» або «гепатит C-позитивний», необхідно дізнатися в клініциста, в якій стадії перебуває хвороба - гострій чи хронічній. Якщо ж проконсультуватися з
    клініцистом неможливо, слід застосовувати
    код хронічного вірусного гепатиту C (B18.2).
  • Якщо зафіксовано перенесений гепатит C, слід присвоїти код хронічного вірусного гепатиту C (B18.2) за винятком випадків, коли вживаються терміни «вилікуваний», «неактивний», або «з СВВ» - див. розділ 4. Вилікуваний гепатит C далі.
  • Коли гепатит C ускладнює перебіг вагітності, пологи та післяпологовий період, слід застосовувати код O98.4 і супутній код B17.1 або B18.2.

Гепатит D (з
гострим
HBV)

 

Гепатит D (з
хронічним
HBV)

 

Гепатит D

B16.0 Гострий гепатит B з дельта-
агентом (коінфекція) та печінковою
комою

B16.1 Гострий гепатит B з дельта-
агентом (коінфекція) без печінкової коми

B18.0 Хронічний вірусний гепатит B з
дельта-агентом

O98.4 Вірусний гепатит під час
вагітності, пологів та післяпологового
періоду

  • Якщо документація складена неясно або містить неоднозначні терміни - такі як «гепатит D», «гепатит D-позитивний» або «перенесений гепатит D», необхідно дізнатися в клініциста, в якій стадії
    перебуває хвороба - гострій чи хронічній.
    Якщо ж проконсультуватися з клініцистом неможливо, слід застосовувати код хронічного вірусного гепатиту D (B18.0).
  • Коли гепатит D ускладнює перебіг вагітності, пологи та післяпологовий період, слід застосовувати код O98.4 і супутній код B16, B17 або B18.
Гепатит E B17.2 Гострий гепатит E
B18.8 Інший хронічний вірусний гепатит
O98.4 Вірусний гепатит під час
вагітності, пологів та  післяпологового періоду
Z86.18 У особистому анамнезі інші
інфекційні та паразитарні хвороби
  • Код перенесеного гепатиту E можна вказати, якщо анамнез відповідає стандарту АСК 2112 Особистий анамнез.
  • Коли гепатит A ускладнює перебіг вагітності, пологи та післяпологовий період, слід застосовувати код O98.4 і супутній код B17.2 або B18.8.

   
3. Прояви гепатиту

Якщо фіксуються прояви вірусного гепатиту, слід застосовувати коди, що відповідають цим проявам, згідно з АСК 0001 Основний діагноз та АСК 0002 Супутні діагнози на додачу до коду (або кодів) вірусного гепатиту.

ПРИКЛАД 1

Пацієнта госпіталізовано для лікування цирозу печінки, асоційованого з гепатитом C.

Коди:

K74.6 Інший та неуточнений цироз печінки

B18.2 Хронічний вірусний гепатит C

ПРИКЛАД 2

Пацієнта госпіталізовано для лікування печінкової недостатності в зв’язку зі спричиненим гепатитом C цирозом.

Коди:

K72.9 Печінкова недостатність, неуточнена

K74.6 Інший та неуточнений цироз печінки

B18.2 Хронічний вірусний гепатит C

4. Вилікуваний гепатит C

Антивірусна терапія застосовується для лікування пацієнтів з інфекцією HCV з метою подолати вірус. Терапія триває певний визначений проміжок часу, зазвичай 24 або 48 тижнів. Лікування інфекції HCV вважається успішним після досягнення СВВ (стійкої вірусологічної відповіді). СВВ визначається як відсутність РНК HCV в сироватці крові протягом 24 тижнів після припинення терапії (Ghany et al. 2009, p. 1341). Спонтанний кліренс вірусу після гострої інфекції HCV трапляється без лікування в 30-40% людей, зазвичай протягом перших 6 місяців після інфікування. Якщо в документах згадуються такі терміни, як «вилікуваний гепатит C», «неактивний гепатит C» або «гепатит C з СВВ», і в пацієнта:


ПРИКЛАД 3

Пацієнта з вилікуваним гепатитом C (досягнуто СВВ за комбінованої терапії пегільованим інтерфероном і рибавірином) госпіталізовано для лікування цирозу печінки, спричиненого HCV.

Коди:

K74.6 Інший та неуточнений цироз печінки

B94.2 Наслідки вірусного гепатиту