0625 ТЕТРАПЛЕГІЯ ТА ПАРАПЛЕГІЯ, НЕТРАВМАТИЧНІ

0625 ТЕТРАПЛЕГІЯ ТА ПАРАПЛЕГІЯ, НЕТРАВМАТИЧНІ

Стосовно кодування травматичної тетраплегії/параплегії див. АСК 1915 Травма хребта (спинного мозку).

ВИЗНАЧЕННЯ

Параплегія

Параплегія визначається таким чином: «Порушення або втрата моторної або сенсорної функції в частинах тіла, що іннервуються грудним, поперековим або крижовим відділами спинного мозку, через ушкодження нервових елементів в цих відділах хребта. Воно не охоплює верхні кінцівки, але, залежно від рівня, може охоплювати тулуб, органи таза або нижні кінцівки. Цей термін правильно використовується для опису травм «кінського хвоста» та мозкового конуса спинного мозку, але не повинен вживатися стосовно ушкоджених ділянок попереково-крижового сплетіння або травм периферичних нервів за межами спинномозкового каналу» (Miller-Keane & O’Toole 2005).

Тетраплегія

Тетраплегія визначається таким чином: «Параліч всіх чотирьох кінцівок. Моторна та/або сенсорна функція в шийному відділі хребта порушена або втрачена через ушкодження відповідної частини спинного мозку, що призводить до порушення функції в верхніх кінцівках, нижніх кінцівках, тулубі та органах тазу. Цей термін не включає стани, пов’язані з ушкодженнями плечового нервового сплетіння або травмами периферичних нервів за межами спинномозкового каналу. Цей діагноз також відомий як квадриплегія» (Miller-Keane & O’Toole 2005).

КЛАСИФІКАЦІЯ

Початкова (гостра) фаза параплегії/тетраплегії «Гостра» фаза нетравматичної параплегії/тетраплегії включає:

Першу госпіталізацію в результаті нетравматичного медичного стану, такого як поперечний мієліт або інфаркт спинного мозку. Це може передбачати певні медичні та хірургічні стани, які перебували в ремісії, але погіршилися і вимагають того ж рівня лікування при першій госпіталізації протягом епізоду хвороби, що й пацієнти, яких госпіталізовано вперше після травми.

Якщо пацієнт звернувся зі станом, що спричиняє вогнищеве ураження спинного мозку (наприклад, мієліт), слід застосовувати такі коди:

1. Стан (мієліт) як основний діагноз.

2. Код з рубрики G82.- Параплегія та тетраплегія з п’ятим знаком 1 (неуточнена, гостра), 3 (повна, гостра) або 5 (неповна, гостра).

Наступна (хронічна) фаза параплегії/тетраплегії

Наступна фаза параплегії/тетраплегії/квадриплегії включає такі випадки:

Пацієнт з параплегією/тетраплегією госпіталізується до лікарні/іншого медичного закладу (в тому числі, до реабілітаційного центру) після перебування в лікарні швидкої допомоги для лікування початкової фази.

Пацієнт з параплегією/тетраплегією госпіталізований з основним діагнозом такого стану, як інфекція сечового шляху, перелом шийки стегна і т. д., якщо параплегія/тетраплегія відповідає визначенню супутнього діагнозу.

У наведених вище випадках слід застосовувати код G82.- Параплегія та тетраплегія та коди інших відповідних станів. Черговість цих діагнозів має встановлюватися за визначенням основного діагнозу. Одразу за кодом з рубрики G82.- Параплегія та тетраплегія слід зазначати супутній код (або коди), що відповідає першопричині параплегії/тетраплегії (нетравматичної). Може йтися про:

1. Попередній стан, що вже відсутній (це, наприклад, вірусна інфекція, ускладнення медичного/хірургічного лікування, доброякісна пухлина спинного мозку).

2. Хронічний стан (наприклад, розсіяний склероз, остеохондроз). У випадку (1) слід застосовувати код наслідків, наскільки це можливо (див. також АСК 0008 Наслідки). Якщо ж МКХ-10-АМ не передбачено потрібного коду наслідків, можна вибрати відповідний код з рубрик Z85-Z87 для позначення злоякісного новоутворення або інших станів у особистому анамнезі.

У випадку (2) використовують код хронічного стану.

Якщо етіологія ушкодження спинного мозку в медичній карті не зазначена, слід звернутися до клініциста за додаткової інформацією.​