1923 КОНТАКТ З ОТРУЙНИМИ/НЕОТРУЙНИМИ ІСТОТАМИ

1923 КОНТАКТ З ОТРУЙНИМИ/НЕОТРУЙНИМИ ІСТОТАМИ

Інтоксикація отрутою

Інтоксикація отрутою - це токсична дія, спричинена контактом з отруйною рослиною або твариною.

КОНТАКТ ЗІ ЗМІЯМИ

Інтоксикація отрутою внаслідок укусу змії

У разі інтоксикації отрутою внаслідок укусу змії для позначення основного діагнозу використовується код T63.0 Токсична дія зміїної отрути. Слід також додати код зовнішньої причини з рубрики X20.0 Отруєння внаслідок контакту з отруйною змією.

Рубрика X20.0 Отруєння внаслідок контакту з отруйною змією має використовуватися лише за наявності точних відомостей щодо контакту з отруйною змією. До свідчень про контакт з отруйною змією відносяться:

  • формальна ідентифікація змії-винуватця укусу (отруйної змії),
  • виявлення специфічної зміїної отрути в рідинах організму, та/або
  • свідчення про токсичну дію зміїної отрути (інтоксикацію отрутою), в тому числі введення протиотрути.

Набори для визначення отрути (НВО) використовуються разом з іншою інформацією (такою як клінічні прояви, знання змій, що водяться в даній місцевості, ідентифікація змій, доставлених у лікарню разом з пацієнтом) для визначення того, яку протиотруту слід застосувати в разі значної інтоксикації пацієнта. Якщо надійно ідентифікувати змію не вдається, застосовують полівалентну протизміїну сироватку (або відповідну комбінацію моновалентних сироваток в штатах Вікторія та Тасманія).

У випадку укусу змії та позитивного результату застосування НВО слід вказувати код з рубрики X20.0, що відповідає визначеній отруті, незалежно від того, чи спричинив укус інтоксикацію пацієнта.

ПРИКЛАД 1

НВО показує отруту коричневої змії (несправжньої кобри). Ознак інтоксикації немає, протиотрута не вводиться. Слід зазначити код відкритої рани з уточненням локалізації для позначення основного діагнозу, а також код зовнішньої причини X20.00 Отруєння внаслідок
контакту з несправжньою коброю.

Якщо має місце інтоксикація отрутою, що вимагає застосування протизміїної сироватки, основний діагноз позначають кодом T63.0 Токсична дія зміїної отрути. Код зовнішньої причини береться з рубрики X20.0 Отруєння внаслідок контакту з отруйною змією відповідно до конкретної наданої сироватки.

У разі застосування полівалентної сироватки використовують код зовнішньої причини X20.09 Отруєння внаслідок контакту з неуточненою отруйною змією. Винятком є випадки використання «екзотичної» полівалентної сироватки в разі контакту з неавстралійськими отруйними зміями та позитивної ідентифікації змії-винуватця: використовується код зовнішньої причини X20.08 Отруєння внаслідок контакту з іншими уточненими отруйними зміями.

Контакт з відомою отруйною змією також може відбутися без введення протиотрути. Така ситуація відома як «сухий укус», але вона все одно потребує коду з рубрики X20.0 Отруєння внаслідок контакту з отруйною змією в разі достатності свідчень отруйності змії.

Алергічні реакції на зміїну отруту

Алергічні реакції можуть супроводжувати токсичну дію отрути або виникати і за відсутності такої дії. Такі випадки найбільш імовірні в професіоналів, що працюють з рептиліями, у яких розвинулася алергія до отрути. У таких випадках для опису алергічної дії зміїної отрути слід брати код з категорії T78 Шкідливі впливи, не класифіковані в інших рубриках.

Протиотрута

Існує набір з п’яти моновалентних протизміїних сироваток для лікування укусу австралійських наземних змій (коричневої, тигрової, чорної, шипохвостої єхидни, тайпана), сироватка від отрути морських змій, а також різні екзотичні сироватки, що використовуються для лікування укусів неавстралійських отруйних змій (яких, наприклад, тримають в зоопарку).

Є також полівалентна протизміїна сироватка, що об’єднує всі п’ять моновалентних сироваток і застосовується, якщо вид змії встановити не вдалося.

Також доступні сироватки проти отрути бородавчатки, кліща Ixodes holocyclus, червоного павука та воронкового водяного павука.

Пацієнти можуть отримувати по кілька ампул протиотрути. У такому випадку цим пацієнтам ампули можуть даватися у вигляді болюса або поєднання вмісту двох ампул.

Введення протиотрути позначається кодом з блоку [1920] Застосування фармакотерапії з розширенням -04.

Побічна дія протиотрути

Кодувальник повинен опитати клініциста щодо можливих проявів побічної дії протиотрути. До показників побічної дії протиотрути відносяться наведені нижче:

  • Ознаки й симптоми гострих алергічних реакцій, таких як висипання, задишка/важке дихання, кропивниця, біль у животі, блювання та/або діарея, гіпотонія та зупинка серця.
  • Записи про лікування гострих алергічних реакцій шляхом ін’єкцій адреналіну, антигістамінних засобів, кортикостероїдів, рідин та/або колоїдів/кристалоїдів
  • Використання кількох ампул протиотрути
  • В особистому діагнозі - інші випадки алергії на отруту та/або протиотруту
  • Зафіксовано використання адреналіну, антигістамінних засобів та/або кортикостероїдів для лікування гострих алергічних реакцій після введення протиотрути.

Примітка: Кодувальник повинен розуміти, що використання цих препаратів для лікування гострої алергічної реакцій слід відрізняти від профілактичного їх застосування перед введенням протиотрути. Наразі рекомендується проводити премедикацію адреналіном підшкірно перед внутрішньовенним введенням протизміїних сироваток від отрути австралійських змій. Кодувальник має уточнити в клініциста, було введення адреналіну профілактичним перед ін’єкцією протиотрути чи лікувальним - у відповідь на негативну реакцію.

Анафілаксія

Якщо анафілаксія зафіксована як негативна реакція на введення протиотрути, вона має позначатися кодом T80.5 Анафілактичний шок, спричинений введенням сироватки

Сироваткова хвороба

Сироваткова хвороба, пов’язана з формуванням імунних комплексів, є відомим ускладненням при введенні сторонніх білкових розчинів - таких як протизміїні сироватки. При використанні кількох ампул протиотрути зростає імовірність сповільнених реакцій, зокрема сироваткової хвороби. Прояв цих реакцій під час епізоду госпіталізації малоймовірний (тому що вони зазвичай виникають за два тижні після введення протиотрути). Сироваткова хвороба позначається кодом T80.6 Інші реакції на сироватку.

Інші уточнені негативні реакції на протиотруту

Інші уточнені негативні реакції на протиотруту позначаються кодом T80.6 Інші реакції на сироватку. Якщо зафіксовано неуточнений побічний ефект, кодувальник має звернутися до клініциста, щоб конкретизувати реакцію. За відсутності додаткових відомостей слід використовувати код T88.7 Неуточнена патологічна реакція на лікарські засоби чи медикаменти.

Всі випадки несприятливої реакції на протиотруту мають отримувати код зовнішньої причини Y59.3 Несприятлива реакція під час терапевтичного застосування імуноглобуліну.

Контакт з неотруйними зміями

Якщо ознак отруйності змії немає, основний діагноз позначається кодом відкритої рани, а код зовнішньої причини береться з рубрики W59 Укус або роздавлювання, завдані іншими рептиліями. Код W59.0 Укус або роздавлювання неотруйною змією слід використовувати лише тоді, коли зафіксовано, що змія неотруйна, і немає ознак інтоксикації отрутою (див. вище). Якщо не було зафіксовано, що змія неотруйна, але ознаки інтоксикації отрутою відсутні, використовують код зовнішньої причини W59.1 Укус або роздавлювання змією, отруйність якої не встановлено.

КОНТАКТ З ПАВУКАМИ

Інтоксикація отрутою внаслідок укусу павука

У випадках інтоксикації отрутою внаслідок укусу павука основний діагноз позначають кодом T63.3 Токсична дія отрути павука. Практично всі павуки отруйні (99,9% павуків отруйні). Також використовується код зовнішньої причини з рубрики X21.- Отруєння внаслідок контакту з отруйними павуками.

Контакт з білохвостими та іншими павукоподібними, укус яких викликає некроз Білохвості та інші некротизуючі павукоподібні викликають утворення пухирів або некроз тканин в місці укусу. Багато пацієнтів звертаються без достатньої інформації про укус, або без ідентифікації тварини-нападника, відчувши укус. Тому в багатьох випадках підходить діагноз «некротизуючий арахноїзм». Місцеві зміни (зазвичай, утворення пухирів, почервоніння або затвердіння шкіри) зазвичай проходять протягом кількох тижнів. Кодувальник обов’язково має проконсультуватися з клініцистом, щоб підтвердити ідентифікацію павука та/або клінічні характеристики контакту, перш ніж присвоювати код X21.2 Отруєння внаслідок контакту з білохвостими павуками або іншими смертельно небезпечними павуками.

Контакт з неотруйним павуком

Код W57 Укус або ужалення неотруйною комахою або іншими неотруйними членистоногими слід застосовувати лише тоді, коли точно встановлено, що павук був неотруйний.

ІМУНОТЕРАПІЯ ОТРУТОЮ

Імунотерапія отрутою відрізняється від десенсибілізації до квіткового пилка або зависі часток пилу, що є специфічними видами профілактичної імунотерапії (наприклад, інфузії нормального гамма-глобуліну). Імунотерапія отрутою передбачає введення малих, але зростаючих доз отрути, а не антитіл.

Імунотерапію отрутою прийнято як стандарт лікування системних алергічних реакцій, викликаних комахами ряду перетинчастокрилих. Використовується ціла низка різних графіків дозування, в тому числі традиційний (індукційна імунотерапія в амбулаторному режимі протягом кількох тижнів), прискорений (індукція протягом кількох днів) та терміновий (індукція протягом кількох годин). У разі використання прискорених протоколів пацієнти отримують збільшені дози отрути за коротший термін порівняно з традиційними протоколами, досягаючи підтримуючої дози швидше і, таким чином, скоріше забезпечуючи захист пацієнта.

Наразі в імунотерапії отрутою застосовують лише отруту медоносних бджіл, шершнів, паперових та германських ос, але незабаром очікується випуск отрути для імунотерапії проти укусів мурах-бульдогів.

Зведена таблиця графіків дозування імунотерапії отрутою

ПРОТОКОЛ ЧАС ДО ПІДТРИМУЮЧОЇ ДОЗИ ВИД ОТРУТИ
Традиційний (стандартний) 49 діб Медоносна бджола/справжня оса
Кластерний 29 діб Медоносна бджола/справжня оса
Прискорений Від 2 до 21 доби Медоносна бджола/справжня оса
Терміновий 6 годин Справжня оса

До комах ряду перетинчастокрилих належать справжні оси (шершень, германська та паперова оси), бджолині (медоносні бджоли), мурахи, наїзники та пильщики.

Класифікація

У випадку госпіталізації з метою профілактичної імунотерапії з десенсибілізації до отрути бджіл, ос та мурах, для позначення основного діагнозу слід використовувати відповідний код з рубрики Z51.6 Десенсибілізація до алергенів.

Також, залежно від графіка дозування, слід використовувати один з таких кодів процедури:

96195-00 [1884] Введення протиотрутної сироватки, інше

96195-01 [1884] Введення протиотрутної сироватки, прискорений протокол

96195-02 [1884] Введення протиотрутної сироватки, терміновий протокол