(F30-F39) РОЗЛАДИ НАСТРОЮ [АФЕКТИВНІ РОЗЛАДИ]

РОЗЛАДИ НАСТРОЮ [АФЕКТИВНІ РОЗЛАДИ] (F30-F39)
Цей блок містить розлади, для яких основним симптомом є емоційні зміни або зміна настрою від депресії (з асоційованою тривогою або без) до нестримної радості. Як правило, зміна настрою супроводжується загальною зміною рівня активності; більшість інших симптомів є вторинними до, або легко пояснюються на фоні загальної клінічної картини та пов’язані зі зміною настрою та рівня активності. Більшість з цих розладів є повторними та початок кожного окремого епізоду може бути пов'язаний зі стресовою подією або ситуацією.

F30 Маніакальний епізод
Усі підрубрики цієї рубрики мають використовуватися виключно стосовно поодинокого епізоду.
Гіпоманіакальні або маніакальні епізоди у осіб, у яких раніше вже був один або декілька афективних епізодів (депресивний, гіпоманіакальний, маніакальний або змішаний) повинні кодуватися як біполярний афективний розлад (F31.-).

Включено: біполярний розлад, поодинокий маніакальний епізод

F30.0 Гіпоманія
Розлад, що характеризується сталим легким підйомом настрою, високою енергійністю та активністю, а також помітним гарним самопочуттям, а також відчуттям фізичної та розумової ефективності. Часто присутні підвищена товариськість, балакучість, надмірна фамільярність, підвищена сексуальна енергія та знижена потреба у сні та відпочинку, але вони не настільки сильні, щоб вплинути на здатність працювати або спричинити соціальне несприйняття.
Дратівливість, марнославство та груба поведінка можуть замінити звичну ейфоричну товариськість. Розлад настрою та поведінки не супроводжується галюцинаціями або маяченням.

F30.1 Манія без психотичних симптомів
Настрій піднятий та неузгоджений з обставинами, може варіюватися від безтурботної веселості до майже неконтрольованого збудження. Гарний настрій супроводжується підвищеною енергійністю, яка спричиняє гіперактивність, надмірну балакучість («мовний натиск») та знижену потребу у сні.
Пацієнт не може довго концентрувати увагу та часто відволікається. Самооцінка часто роздувається через грандіозні ідеї та надмірну самовпевненість. Втрата стандартних соціальних факторів стримування може призвести до того, що поведінка стає безрозсудною, необдумано сміливою або невідповідною до обставин, та не характерною для пацієнта.

F30.2 Манія з психотичними симптомами
На додачу до клінічної картини, описаної у рубриці F30.1, присутні маячення (зазвичай, грандіозне) та галюцинації (як правило, «голоси», що говорять безпосереднього до пацієнта), або
збудження, надмірна моторна активність та політ фантазій настільки нереальний, що пацієнт знаходиться за межами розуміння й є нездатним нормально спілкуватися.
Манія з:

  • емоційно-конгруентними психотичними симптомами
  • емоційно-неконгруентними психотичними симптомами
    Маніакальний ступор

F30.8 Інші маніакальні епізоди

F30.9 Маніакальний епізод, неуточнений
Манія БДВ

F31 Біполярний афективний розлад
Розлад, який характеризується двома або більше станами, за яких настрій та рівень активності пацієнта сильно порушені, такі порушення у деяких випадках представлені підйомом настрою та підвищеною енергійністю та активністю (гіпоманія або манія), а в інших випадках погіршеним настроєм та зниженою енергійністю та активністю (депресія). Лише повторювані епізоди гіпоманії або манії класифікуються як біполярні.
Включено
:
Маніакально-депресивні
Маніакально-депресивні:

  • захворювання
  • психоз
  • реакція

Виключено:
Біполярний розлад, поодинокий маніакальний епізод (F30.-)
Циклотимія (F34.0)

F31.0 Біполярний афективний розлад, гіпоманіакальний стан з епізодичним перебігом
Пацієнт у даний момент перебуває у гіпоманіакальному стані та мав принаймні один інший афективний стан (гіпоманіакальний, маніакальний, депресивний або змішаний) у минулому.

F31.1 Біполярний афективний розлад, гіпоманіакальний стан з епізодичним перебігом без психотичних симптомів
Пацієнт у даний момент перебуває в маніакальному стані, без психотичних симптомів (як в F30.1), та мав принаймні один інший афективний стан (гіпоманіакальний, маніакальний, депресивний або змішаний) у минулому.

F31.2 Біполярний афективний розлад, маніакальний стан з епізодичним перебігом з психотичними симптомами
Пацієнт у даний момент перебуває в маніакальному стані, з психотичними симптомами (як в F30.2), та мав принаймні один інший афективний стан (гіпоманіакальний, маніакальний, депресивний або змішаний) у минулому.

F31.3 Біполярний афективний розлад, легка або помірна депресія з епізодичним перебігом
Пацієнт у даний момент перебуває у стані депресії, як у депресивному епізоді легкого або помірного ступеня (F32.0 або F32.1), та мав принаймні один засвідчений гіпоманіакальний, маніакальний або змішаний афективний стан у минулому.

F31.4 Біполярний афективний розлад, тяжка депресія без психотичних симптомів з епізодичним перебігом
Пацієнт у даний момент перебуває у стані депресії, як у депресивному епізоді важкого ступеня без психотичних симптомів (F32.2), та мав принаймні один засвідчений гіпоманіакальний, маніакальний або змішаний афективний стан у минулому.

F31.5 Біполярний афективний розлад, тяжка депресія з епізодичним перебігом з психотичними симптомами
Пацієнт у даний момент перебуває у стані депресії, як у депресивному епізоді тяжкого ступеня з психотичними симптомами (F32.3), та мав принаймні один засвідчений гіпоманіакальний, маніакальний або змішаний афективний стан у минулому.

F31.6 Біполярний афективний розлад з епізодичним перебігом змішаного типу
Пацієнт мав принаймні один засвідчений гіпоманіакальний, маніакальний, депресивний або змішаний афективний стан у минулому, та зараз демонструє змішані або різко протилежні маніакальні та депресивні симптоми.
Виключено: поодинокі змішані афективні стани (F38.0)

F31.7 Біполярний афективний розлад, стан ремісії
Пацієнт мав принаймні один засвідчений гіпоманіакальний, маніакальний або змішаний афективний стан у минулому, та принаймні ще один інший афективний епізод (гіпоманіакальний, маніакальний, депресивний або змішаний), але на даний момент не страждає від будь-якого істотного розладу настрою та не спостерігалося цього протягом останніх декількох місяців.
Періоди ремісії під час профілактичного лікування також мають кодуватися у цій рубриці.

F31.8 Інші біполярні афективні розлади
Біполярний ІІ розлад
Рецидивуючі маніакальні стани БДВ

F31.9 Біполярний афективний розлад, неуточнений
Маніакально-депресивний психоз, БДВ

F32 Депресивний епізод
▼0505

Перебуваючи у типових легких, помірних та тяжких депресивних станах пацієнт страждає від погіршення настрою, зменшення енергійності та зниження рівня активності. Здатність радіти, цікавитися та концентруватися обмежена, та характерна втомлюваність навіть після мінімальних зусиль. Зазвичай, спостерігається порушення сну та погіршення апетиту. Самоповага та впевненість у собі майже завжди низькі, та навіть у легкій формі часто присутні відчуття провини або думки про свою нікчемність. Поганий настрій рідко змінюється та не залежить від обставин, він може супроводжуватися так званими «соматичними» симптомами, такими як втрата інтересу та здатності одержувати насолоду, ранкове пробудження на декілька годин раніше звичного часу, погіршення депресії зранку, помітна психомоторна загальмованість, хвилювання, втрата апетиту, зниження маси тіла, та втрата лібідо. В залежності від кількості та важкості симптомів, депресивний епізод може бути визначений як легкий, помірний або тяжкий.
Включено:
Поодинокі епізоди:

  • депресивної реакції
  • психогенної депресії
  • реактивної депресії

Виключено:
Порушення адаптації (F43.2)
Рекурентний депресивний розлад (F33.-),
Депресивний епізод, пов'язаний з розладами поведінки, класифікованими в рубриках F91.- (F92.0)
Наступні п’яті знаки використовуються з підрубриками F32.0-F32.9:

◙0 не уточнені як такі, що виникають у післяпологовому періоді

◙1 такі, що виникають у післяпологовому періоді

F32.0 Легкий депресивний епізод
Зазвичай, присутні один або два з перерахованих вище симптомів. Пацієнт, як правило, страждає від цього, але зберігає здатність виконувати більшу частину своїх завдань.

F32.1 Помірний депресивний епізод
Зазвичай, присутні чотири або більше з перерахованих вище симптомів, та пацієнту надзвичайно важко надалі виконувати більшість зі своїх стандартних завдань.

F32.2 Тяжкий депресивний епізод без психотичних симптомів
Стан депресії, під час якого відмічається та непокоять декілька з перерахованих вище симптомів, а також спостерігається втрата самоповаги, думки про свою нікчемність та відчуття провини.
Характерними є думки про самогубство, що супроводжуються відповідними діями, а також присутній ряд «соматичних» симптомів.

Збудлива форма депресії
Поширена депресія
Вітальна депресія
} поодинокий епізод без психотичних симптомів

F32.3 Тяжкий депресивний епізод з психотичними симптомами
Стан депресії, описаний у рубриці F32.2, але з галюцинаціями, маяченням, психомоторною загальмованістю чи ступором, які є настільки важкими, що виконання звичайних соціальних завдань є неможливим. Існує загроза життю через можливе самогубство, зневоднення або голодування. Галюцинації та марення можуть бути пов’язані з настроєм чи ні.
Поодинокий епізод:

  • глибокої депресії з психотичними симптомами
  • психогенного депресивного психозу
  • психотичної депресії
  • реактивного депресивного психозу

F32.8 Інші депресивні епізоди
Атипова депресія
Поодинокі епізоди «замаскованої» депресії БДВ

F32.9 Депресивний епізод, неуточнений
Депресія БДВ
Депресивний розлад БДВ

F33 Рекурентний депресивний розлад
Розлад, який характеризується повторними епізодами депресії, як описано для депресивного епізоду (F32.-), але без наявності в анамнезі самостійних епізодів покращення настрою та підвищення енергійності (манії). Однак, можуть спостерігатися короткі епізоди легкого покращення настрою та підвищеної активності (гіпоманії) одразу ж після депресивного епізоду, іноді викликані лікуванням антидепресантами. Більш серйозні форми рекурентних депресивних розладів (F33.2 та F33.3) мають багато спільного з раніше описаними концепціями, такими як маніакально-депресивний психоз, меланхолія, вітальна депресія та ендогенна депресія. Перший епізод може спостерігатися у будь-якому віці, починаючи з дитинства та до похилого віку.
Початок захворювання може бути гострим або прихованим, та тривалість може варіюватися від декількох тижнів до багатьох місяців. Завжди існує ризик того, що у пацієнта з рекурентним депресивним розладом буде маніакальний епізод, незважаючи на велику кількість пережитих депресивних епізодів. Якщо трапляється такий епізод, необхідно змінити діагноз на біполярний афективний розлад (F31 .-).
Включено:
Рецидивні епізоди:

  • депресивної реакції
  • психогенної депресії
  • реактивної депресії

Сезонний депресивний розлад
Виключено:
Рекурентні короткочасні депресивні епізоди (F38.1)

F33.0 Рекурентний депресивний розлад з легким перебігом
Розлад, який характеризується повторними епізодами депресії з легким перебігом, як описано в F32.0, та без манії в анамнезі.

F33.1 Рекурентний депресивний розлад з помірним перебігом
Розлад, який характеризується повторними епізодами депресії з помірним перебігом, як описано в F32.1, та без манії в анамнезі.

F33.2 Рекурентний депресивний розлад з тяжким перебігом без психотичних симптомів

Розлад, який характеризується повторними епізодами депресії з тяжким перебігом без психотичних симптомів, як описано в F32.2, та без манії в анамнезі.
Ендогенна депресія без психотичних симптомів
Глибока депресія, рекурентна без психотичних симптомів
Маніакально-депресивний психоз, депресивний тип без психотичних симптомів
Вітальна депресія, рекурентна без психотичних симптомів

F33.3 Рекурентний депресивний розлад з тяжким перебігом з психотичними симптомами
Розлад, який характеризується повторними епізодами депресії з тяжким перебігом з психотичними
симптомами, як описано в F32.3, та без манії в анамнезі.
Ендогенна депресія з психотичними симптомами
Маніакально-депресивний психоз, депресивний тип з психотичними симптомами
Рекурентні тяжкі епізоди:

  • глибокої депресії з психотичними симптомами
  • психогенного депресивного психозу
  • психотичної депресії
  • реактивного депресивного психозу

F33.4 Рекурентний депресивний розлад, період ремісії
Пацієнт мав два або більше депресивних епізоди, описані в рубриках F33.0-F33.3, у минулому, але вже декілька місяців не мав депресивних симптомів.

F33.8 Інші рекурентні депресивні розлади

F33.9 Рекурентний депресивний розлад, неуточнений
Монополярна (періодична) депресія БДВ

F34 Стійкі розлади настрою [афективні]
Стійкі та, зазвичай, мінливі розлади настрою, під час яких більшість окремих епізодів є недостатньо тяжкими, щоб бути описаними як гіпоманіакальні або помірні депресивні епізоди.
Оскільки вони тривають багато років поспіль, а іноді й більшу частину дорослого життя пацієнта, вони є причиною значних страждань та недієздатності. У деяких випадках рекурентні або поодинокі маніакальні або депресивні епізоди можуть накладатися на стійкі афективні розлади настрою.

F34.0 Циклотимія
Стійка емоційна нестабільність з численними періодами депресії та легкого покращення настрою, однак жоден з яких не є достатньо тяжким або тривалим, щоб ставити діагноз біполярного афективного розладу (F31.-) або рекурентного депресивного розладу (F33.-). Такий розлад часто спостерігається у родичів пацієнтів з біполярними афективними розладами.

У деяких пацієнтів циклотимія трансформується в біполярний афективний розлад.
Афективний розлад особистості
Циклоїдна особистість
Циклотимічна особистість

F34.1 Дистимія
Хронічно депресивний настрій, який триває принаймні декілька років, який не є достатньо тяжким, або окремі епізоди не є достатньо тривалими, щоб ставити діагноз тяжкого, помірного або легкого рекурентного депресивного розладу (F33.-).
Депресивний:
 невроз
 розлад особистості
Невротична депресія
Стійка тривожна депресія

Виключено: тривожна депресія (легка або нестійка) (F41.2)
F34.8 Інші стійкі розлади настрою [афективні розлади]

F34.9 Стійкий розлад настрою [афективний], неуточнений

F38 Інші розлади настрою [афективні]
Будь-які інші розлади настрою, які не відносяться до класифікації F30-F34, оскільки вони недостатньо тяжкі або тривалі.

F38.0 Інші поодинокі розлади настрою [афективні]
Змішаний афективний епізод

F38.1 Інші рекурентні розлади настрою [афективні]
Рекурентні короткочасні депресивні епізоди

F38.8 Інші уточнені розлади настрою [афективні]

F39 Неуточнений розлад настрою [афективний]
Афективний психоз БДВ