0239 МЕТАСТАЗИ

0239 МЕТАСТАЗИ

Такі формулювання, як «метастатичний рак яєчника» або «метастатичний рак кістки» слід уточнювати з клініцистом, щоб визначити, чи є вказана локалізація основною або метастатичною.

Прикметник «метастатичний» вживається в різних значеннях: він може означати вторинні відкладення з основної ураженої ділянки тіла в іншому місці, а іноді - основні, тобто метастази. Ніяким довільним правилом задовільно розв’язати цю проблему не вдається. Отже, кодувальник має вивчити медичну карту та, в разі необхідності, проконсультуватися з клініцистом, щоб уточнити незрозумілі моменти. *

Новоутворення, що описується як метастатичне з певної локалізації, має вважатися основним новоутворенням в цій локалізації. Також слід застосувати відповідний код для вторинного новоутворення.

ПРИКЛАД 1

Рак підпахвових лімфовузлів та легень, метастатичний від молочної залози.

Молочна залоза - основна локалізація; лімфовузли та легені - вторинні локалізації.

Новоутворення, в описі якого присутні слова «з метастазами в [орган]» слід трактувати як таке, що має вторинну локалізацію в згаданому органі.

ПРИКЛАД 2

Рак молочної залози з метастазами в мозок.

Молочна залоза - основна локалізація; мозок - вторинна локалізація.

Якщо в діагнозі зазначено дві або більше локалізацій, і всі вони описуються як метастатичні, а основна локалізація не вказана, при кодуванні слід використовувати формулювання «основна локалізація невідома», і кодувати зазначені локалізації як вторинні новоутворення відповідних локалізацій.

( * У вітчизняній практиці для позначення первинної ураженої ділянки, що є джерелом метастазів, зазвичай використовується термін «метастазуючий». — прим. пер.)​