1006 ДОПОМІЖНА ШТУЧНА ВЕНТИЛЯЦІЯ ЛЕГЕНЬ

1006 ДОПОМІЖНА ШТУЧНА ВЕНТИЛЯЦІЯ ЛЕГЕНЬ

ВИЗНАЧЕННЯ

Допоміжна штучна вентиляція легень - це процес нагнітання газів у легені за допомогою пристрою, що допомагає диханню, підсилюючи дихальні зусилля пацієнта або заміняючи їх. Допоміжна штучна вентиляція легень може здійснюватися з використанням інвазивних та неінвазивних пристроїв.

Постійна допоміжна штучна вентиляція легень (ПДШВЛ), інвазивна вентиляція

ПДШВЛ або інвазивна вентиляція означає застосування вентиляції через інвазивний повітровід. У рамках цього стандарту інвазивним вважається повітровід у вигляді ендотрахеальної або трахеостомічної трубки. Під час ПДШВЛ пацієнт безперервно отримує допомогу різного рівня для постійного й безперервного задоволення його дихальних потреб.

Ендотрахеальна трубка може вводитися орально або назально. Перевага віддається назальній інтубації у випадках, коли потрібно уникати перерозтягнення шийного відділу хребта, наприклад, при травмах шиї або якщо заплановано щелепно-лицеву операцію. Однак назальні трубки ускладнюють роботу трахеї, оскільки вони зазвичай вужчі та довші, ніж оральні. Ендотрахеальні трубки вводяться нехірургічним шляхом. Вони використовуються, зазвичай, до застосування трахеостомічної трубки, що вводиться хірургічним шляхом.

Під час тривалої вентиляції, або якщо очікується, що вентиляція буде тривалою, вводиться
трахеостомічна трубка. Її вводять в трахею через розріз у передній частині шиї, щоб уникнути ушкодження гортані та забезпечити кращу гігієну легень. Трахеостомія також може використовуватися спочатку для забезпечення пацієнта повітроводом та для можливої підтримки дихання при пошкодженні верхніх дихальних шляхів, наприклад, в разі травми обличчя, опіків, пухлини глотки або епіглотиту. Пацієнтам з трахеостомією часто вводять трахеальну трубку, яка утримує отвір відкритим та дозволяє під’єднувати пристрій штучної вентиляції легень.

Неінвазивна вентиляція (НІВ)

Неінвазивна вентиляція – це всі способи допомоги вентиляції легень без використання ендотрахеальної інтубації або трахеостомії. У рамках даного стандарту до числа неінвазивних пристроїв можуть належати: лицева маска, мундштук, носова маска, носові подушки, назальні канюлі, носові трубки, назальні катетери з високою пропускною здатністю, а також назофарингеальні трубки, однак клінічним кодувальникам слід пересвідчитися, що неінвазивна штучна вентиляція легенів здійснюється через пристрій, та не призначати код для неінвазивної штучної вентиляції легенів лише на основі пристрою.

ВИДИ/РЕЖИМИ ДОПОМІЖНОЇ ШТУЧНОЇ ВЕНТИЛЯЦІЇ ЛЕГЕНЬ

1. Постійний позитивний тиск у дихальних шляхах (ППТДШ) - див. блоки [569] та [570]. ППТДШ застосовується для пацієнтів, що дихають самостійно, а також для штучної підтримки позитивного тиску в дихальних шляхах після завершення пасивного видиху. ППТДШ може надаватися неінвазивно (маска на обличчя, носова маска або назофарингеальні трубки для новонароджених) або інвазивно (ендотрахеальна трубка або трахеостомічна трубка).

Якщо ППТДШ надається за допомогою ендотрахеальної трубки або трахеостомії, краще використати код з блоку [569] Постійна допоміжна штучна вентиляція легень, а не з блоку [570] Неінвазивна допоміжна штучна вентиляція легень.

Новонароджені пацієнти можуть отримувати ППТДШ шляхом назофарингеальної інтубації з приєднанням до пристрою штучної вентиляції легень, призначеного для новонароджених, або до відповідно оснащеного багатоцільового апарата для вентиляції легень, переведеного в режим ППТДШ. У таких випадках використовується код НІВ з блоку [570] Неінвазивна допоміжна штучна вентиляція легень.

2. Двофазна вентиляція з позитивним тиском у дихальних шляхах (BiPAP) - див. блоки [569] та [570] BiPAP - це форма допоміжної штучної вентиляції легень, що забезпечує штучну підтримку дихання протягом всього дихального циклу. Тиск на вдиху і видиху підтримує дихальні зусилля пацієнта. BiPAP передбачає два режими тиску. Перший - це постійний позитивний тиск у дихальних шляхах (ППТДШ) або забезпечення незмінного тиску. Другий - спонтанний режим, циклічний перехід між тиском вдиху й видиху (дві фази) у відповідь на дихальні зусилля пацієнта. BiPAP працює з масками для дихання (неінвазивний спосіб), але може також надаватися інвазивно.

Якщо BiPAP надається за допомогою ендотрахеальної трубки або трахеостомії, краще використати код з блоку [569] Постійна допоміжна штучна вентиляція легень, а не з блоку [570] Неінвазивна допоміжна штучна вентиляція легень.

3. Дихання з переміжним позитивним тиском (IPPB)
Штучна вентиляція легень з переміжним позитивним тиском
Неінвазивна вентиляція легень за допомогою маски
Неінвазивна вентиляція з підтримкою тиску - див. блок [570]

Ці форми допоміжної штучної вентиляції легень використовуються, перш за все, для подачі аерозольних медикаментів або для боротьби з ранньою дихальною недостатністю або ателектазом. Лікувальні сесії носять переміжний характер, триваючи, зазвичай, по 10-20 хвилин, 4-6 разів на день. Ці апарати штучної вентиляції найчастіше застосовуються з мундштуком або маскою, що щільно прилягає до обличчя.

Примітка: Не слід кодувати IPPB, якщо воно використовується лише для подачі лікарського засобу.

4. Керована штучна вентиляція легень
Переміжна примусова вентиляція (ППВЛ)
Синхронізована переміжна примусова вентиляція (СППВ) - див. блок [569]

При застосуванні цих форм штучної вентиляції легень частота й об’єм дихання пацієнта задаються через апарат, тобто керуються штучно. Ця інформація записується в графіку відділення інтенсивної терапії (ВІТ) як «апаратна частота дихання» або «частота переміжної примусової вентиляції». Керована штучна вентиляція легень завжди виконується за допомогою ендотрахеальної інтубації або трахеостомії - тобто, вона завжди інвазивна.

5. Постійна вентиляція легень з негативним тиском - 92041-00 [568] Ця процедура, що не є дуже поширеною на сьогоднішній день, є різновидом вентиляції легень, за якого грудна клітка пацієнта ззовні піддається впливу негативного тиску; цей тиск розширяє легені й покращує рух притік повітря.

КЛАСИФІКАЦІЯ

1. Спочатку кодується допоміжна штучна вентиляція легень (див. також Розрахунок тривалості ПДШВЛ).

13882-00 [569] Надання постійної допоміжної штучної вентиляції легень, 24 год. (див. нижче примітку f)

13882-00 [569] Надання постійної допоміжної штучної вентиляції легень, > 24 год. та < 96 год.

13882-00 [569] Надання постійної допоміжної штучної вентиляції легень, 96 год.

92209-00 [570] Надання неінвазивної допоміжної штучної вентиляції легень, 24 год.

92209-01 [570] Надання неінвазивної допоміжної штучної вентиляції легень, > 24 год. та < 96 год.

92209-02 [570] Надання неінвазивної допоміжної штучної вентиляції легень, 96 год.

a. Коли для лікування (не відлучення - див. нижче примітку d) використовуються і ПДШВЛ, і НІВ, кожен з видів штучної вентиляції слід кодувати окремо. Треба вибрати розширення коду, що відповідає тривалості процедури, тобто показує, протягом скількох годин пацієнту надавався кожен з видів допоміжної штучної вентиляції легень.

b. Послідовні періоди вентиляції одного виду (інвазивної або неінвазивної), якщо вентиляція застосовувалася для лікування пацієнта (не для відлучення - див. нижче примітку d), складаються один з одним. Наприклад, якщо пацієнт перебував на ПДШВЛ у перший день госпіталізації, потім знову - на четвертий день, години надання ПДШВЛ потрібно скласти, щоби правильно обрати код з урахуванням тривалості процедури.

c. Для розрахунку тривалості надання допоміжної штучної вентиляції легень:

  • години надання допоміжної штучної вентиляції легень слід тлумачити як повні сукупні години. Якщо пацієнта інтубують і вентилюють менше 1 години, інтубацію і 176 вентиляцію не слід кодувати. Це включає пацієнтів, які померли та яких виписують або переводять.
  • період до 1 години між припиненням і поновленням допоміжної штучної вентиляції легень слід включати в тривалість процедури, тобто рахувати його час як час вентиляції.
  • видалення й негайна заміна повітропровідних пристроїв (трубок, масок) мають включатися в тривалість процедури, тобто час на ці дії рахується як час вентиляції. (Див. також Розрахунок тривалості ПДШВЛ).

d. Не слід кодувати методи відлучення (наприклад, ППТДШ, ППВЛ) від допоміжної штучної вентиляції легень окремо. Відлучення включається в розрахунок тривалості надання пацієнтові допоміжної штучної вентиляції. Може бути зроблено кілька спроб відлучення пацієнта від апарату.

e. Не слід кодувати вентиляцію, якщо пацієнт використовує власні пристрої штучної вентиляції легень (наприклад, апарат ППТДШ) і сам ними керує.

f. Допоміжна штучна вентиляція легень, що надається пацієнту під час хірургічної операції пов’язана з анестезією та вважається складовою частиною хірургічної процедури. Пацієнт може залишатися на допоміжній штучній вентиляції легень протягом кількох годин, відновлюючись після операції. Вентиляція протягом 24 годин після операції в таких випадках кодуватися не повинна.

Допоміжну штучну вентиляцію легень слід кодувати тоді, коли:

  • вона спочатку виконується з метою підтримки дихання перед операцією, а потім продовжується під час операції та після неї (навіть якщо ≤ 24 годин після операції).
  • вона ініціюється протягом операції та продовжується після неї (під час відновлення, в палаті інтенсивної терапії, в палаті стаціонару або для наступної операції) протягом більше ніж 24 годин після (першої) операції.

Тривалість допоміжної штучної вентиляції легень слід рахувати з моменту інтубації (див. Розрахунок тривалості ПДШВЛ). У тих випадках, коли вентиляція ініціюється під час хірургічної операції та відповідає зазначеним вище критеріям для кодування, тривалість процедури починається з моменту (першої) інтраопераційної інтубації.

Якщо пацієнту має кілька відвідувань операційної, що вимагають вентиляції, кожен період вентиляції слід розглядати індивідуально. Якщо період післяопераційної вентиляції становить ≤ 24 годин, код вентиляції не присвоюється і не використовується разом з іншими періодами вентиляції в епізоді надання медичної допомоги.

2. Метод надання

a. Слід використовувати додатковий код, якщо трахеостомія виконується з ПДШВЛ (постійною допоміжною штучною вентиляцією легень):

41880-00 [536] Черезшкірна трахеостомія

41881-00 [536] Відкрита трахеостомія, тимчасова

41881-01 [536] Відкрита трахеостомія, постійна

b. Не слід кодувати методи інтубації для допоміжної штучної вентиляції легень.

c. Не слід кодувати неінвазивні повітроводи (наприклад, маску, назальні канюлі).

РОЗРАХУНОК ТРИВАЛОСТІ ПДШВЛ

Для розрахунку тривалості ПДШВЛ:

РОЗПОЧИНАТИ розрахунок потрібно з однієї з таких точок:

  • Початок допоміжної штучної вентиляції легень
    Ендотрахеальна інтубація (і слідуючий за нею ПДШВЛ) Якщо пацієнтові виконали ендотрахеальну інтубацію для допоміжної штучної вентиляції легень, рахувати тривалість вентиляції слід з моменту інтубації. Якщо пацієнт починає отримувати допоміжну штучну вентиляцію легень через ендотрахеальну трубку, а потім йому виконують трахеостомію, рахувати тривалість потрібно з моменту інтубації, продовжуючи аж до закінчення виконання трахеостомії (включно).
    АБО
  • Трахеостомія (і слідуючий за нею початок допоміжної штучної вентиляції легень за допомогою трахеостомії) Пацієнтам з трахеостомією часто вводять трахеальну трубку, що тримає отвір відкритим та дозволяє під’єднувати апарат штучної вентиляції легень. Рахувати потрібно з моменту початку допоміжної штучної вентиляції легень.
    АБО
  • Госпіталізація пацієнта на штучній вентиляції легень Якщо в лікарню надійшов пацієнт з постійною штучною вентиляцією легень, рахувати потрібно з моменту госпіталізації. (Див. також Переведені інтубовані пацієнти).
    ЗАКІНЧЕННЯ процедури:
  • Екстубація (наприклад, видалення ендотрахеальної трубки)
    АБО
  • Припинення ПДШВЛ для пацієнтів з трахеостомією (після певного періоду відлучення)

Трахеальну трубка, яку вводять пацієнтам з трахеостомією, не можна видаляти протягом кількох діб після припинення постійної допоміжної штучної вентиляції легень, щоби переконатися в здатності пацієнта дихати самостійно або забезпечити гігієну легень. У деяких ситуаціях (наприклад, при нейром’язових захворюваннях) трахеальна трубка може залишатися введеною протягом необмеженого терміну після припинення постійної допоміжної штучної вентиляції легень. Таким чином, може бути важко визначити період відлучення від ПДШВЛ для включення в підсумок годин.

При наявності документації по відлученню від ПДШВЛ, такої як використання вентиляції під позитивним тиском або подача кисню через трахеостомічний комір, слід включити відлучення від ПДШВЛ протягом максимум 24 годин після припинення ПДШВЛ або видалення трахеостоми. Якщо поновлення ПДШВЛ через трахеостому відбувається > 24 год після припинення ПДШВЛ, починається новий період вентиляції легенів.
АБО

  • Виписка, смерть або переведення пацієнта, що отримує ПДШВЛ (див. також Переведені інтубовані пацієнти)
    АБО
  • Зміна типу епізоду

У випадках, коли змінюється «тип допомоги» епізоду (наприклад, невідкладна допомога змінюється на реабілітацію), рахувати тривалість ПДШВЛ слід припинити в момент закінчення епізоду та розпочати новий підрахунок для наступного вентиляційного терміну під час епізоду надання допомоги нового типу. (Див. також АСК 1615 Особливі інтервенції для хворої новонародженої дитини)

ІНТУБАЦІЯ БЕЗ ВЕНТИЛЯЦІЇ

Інтубація може виконуватися без під’єднаної системи штучної вентиляції легень, якщо необхідно тримати дихальні шляхи відкритими. Наприклад, дітям можуть виконувати інтубацію без вентиляції при таких діагнозах, як астма, круп або епілепсія, а дорослим інтубацію виконують при опіках та інших важких травмах.

Якщо виконується інтубація без вентиляції, незалежно від віку пацієнта слід використати один або декілька кодів з числа наведених нижче:

22007-00 [568] Ендотрахеальна інтубація, однопросвітна

22008-00 [568] Ендотрахеальна інтубація, двопросвітна

90179-02 [568] Назофарингеальна інтубація

92035-00 [568] Інша інтубація дихальних шляхів

22007-01 [568] Контроль ендотрахеальної інтубації, однопросвітної

22008-01 [568] Контроль ендотрахеальної інтубації, двопросвітної

90179-05 [568] Контроль назофарингеальної інтубації

90179-06 [568] Контроль трахеостомії

92035-01 [568] Контроль іншої інтубації дихальних шляхів

ПЕРЕВЕДЕНІ ІНТУБОВАНІ ПАЦІЄНТИ

Інтубацію і вентиляцію, які виконують клініцисти із зовнішніх служб, таких як новітні служби екстреної передачі, для стабілізації стану пацієнта до передачі, не слід кодувати.

Переведені інтубовані пацієнти на штучній вентиляції легень

Якщо пацієнт, що отримує вентиляцію легень (за допомогою ендотрахеальної інтубації або трахеостомії) переводиться до іншої лікарні, обидві лікарні - направляюча й приймаюча - використовують код, що позначає відповідну кількість годин ПДШВЛ. Якщо пацієнту зроблено трахеостомію, це має кодуватися лікарнею, яка виконувала процедуру. Не слід кодувати вентиляцію/інтубацію, якщо її було виконано менш ніж за годину до переведення пацієнта.

Переведені інтубовані (без вентиляції) пацієнти

Якщо інтубований (йдеться про ендотрахеальну інтубацію або трахеостомію) пацієнт переводиться до іншої лікарні, слід дотримуватися таких вказівок:

1. Лікарня, що переводить пацієнта, використовує відповідний код інтубації (блок [568]) або трахеостомії (блок [536]), якщо ці процедури було виконано саме в цій лікарні.

2. Приймаюча лікарня використовує відповідний код для позначення контролю інтубації (блок [568]).​