1008 ХРОНІЧНЕ ОБСТРУКТИВНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ ЛЕГЕНЬ (ХОЗЛ)

1008 ХРОНІЧНЕ ОБСТРУКТИВНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ ЛЕГЕНЬ (ХОЗЛ)


Термін ХОЗЛ (синоніми: хронічне порушення прохідності дихальних шляхів (ХППДШ), хронічне обструктивне захворювання дихальних шляхів (ХОЗДШ)) використовується для позначення стану хронічного бронхіту з обструкцією, можливо пов’язаною з хронічною астмою та/або емфіземою чи хронічним трахеобронхітом. Важливі терміни - хронічний та обструкція.

Астма, що описується як хронічна обструктивна, або астма, зафіксована з ХОЗЛ, має позначатися лише кодом з рубрики J44.-. Код з рубрики J45.- Астма є невідповідним у подібних випадках, що підтверджується виключеннями з J45 та наведеними нижче записами в Покажчику:

J45 Астма
Виключення: хронічний астматичний (обструктивний) бронхіт (J44.-)

хронічна обструктивна астма (J44.-)

Покажчик:
Хвороба, хворий

- легені J98.4

- - обструктивна (хронічна) J44.9

- - - з

- - - - астмою J44.8

- - - - - з (гострим)

- - - - - - загостренням НКІР J44.1

- - - - - - - інфекційна J44.0

- - - - - - інфекцією нижніх дихальних шляхів J44.0

Наприклад, «загострення ХППДШ з астмою» позначається кодом J44.1 Хронічна обструктивна хвороба легень з загостренням, неуточнена.

Загострення ХОЗЛ не потребує додаткового коду для відображення компонентів «гострий» та «хронічний» в описі. Використовується лише код J44.1 Хронічна обструктивна хвороба легень з загостренням, неуточнена.

Інфекційне загострення ХОЗЛ не потребує додаткового коду для відображення інфекційного характеру проблеми, якщо тільки інфекційний стан не є самостійним станом - таким як пневмонія (див. ХОЗЛ з пневмонією). Якщо інфекційного розладу не зафіксовано, діагноз «інфекційне загострення ХОЗЛ» або «інфекція дихальних шляхів, що викликає загострення ХОЗЛ» має позначатися кодом J44.0 Хронічна обструктивна хвороба легень з гострою респіраторною інфекцією нижніх дихальних шляхів.

Примітка: Якщо в рамках епізоду зафіксовано емфізему з ХОЗЛ, використовується тільки код з рубрики J44.- Інша хронічна обструктивна хвороба легень.

ХОЗЛ З ПНЕВМОНІЄЮ

У клінічному аспекті, пневмонія на завжди загострює ХОЗЛ. Нерідко з записів у медичній карті неясно, чи загострює пневмонія ХОЗЛ. З точки зору класифікації, наявності ХОЗЛ разом з пневмонією достатньо, щоб використати код J44.0 Хронічна обструктивна хвороба легень з гострою респіраторною інфекцією нижніх дихальних шляхів.

Якщо основний діагноз зазначено неясно, наприклад «ХОЗДШ/пневмонія або пневмонія + ХОЗЛ», кодувальник має знайти відповідні записи в медичній карті або проконсультуватися з клініцистом щодо того, який стан відповідає критеріям АСК Основний діагноз.

Якщо це неможливо, слід застосувати вказівки з розділу Два або більше взаємно пов’язаних стани, кожен з яких потенційно відповідає визначенню основного діагнозу АСК 0001 Основний діагноз.

ПРИКЛАД 1 У виписному епікризі в якості основного діагнозу зазначено «ХОЗДШ/Пневмонія».

Коди:

J44.0 Хронічна обструктивна хвороба легень з гострою респіраторною інфекцією нижніх дихальних шляхів

J18.- Пневмонія, збудник не уточнений

ПРИКЛАД 2

У виписному епікризі в якості основного діагнозу зазначено «Пневмонія + загострення ХОЗЛ».

Коди:

J18.- Пневмонія, збудник не уточнений

J44.0 Хронічна обструктивна хвороба легень з гострою респіраторною інфекцією нижніх дихальних шляхів