Можливе використання переліку Активності та Участі

Компонент Активність та Участь – це нейтральний перелік доменів, що вказують на різні дії та сфери життя. Кожен домен містить категорії на різних рівнях, упорядковані від загального до детального (наприклад, домен Розділу 4 Мобільність, містить такі категорії, як d450 Прогулянки, а нижче – більш конкретний пункт, d4500 Прогулянки на короткі відстані.)
Перелік доменів активності та участі охоплює весь спектр функціонування, який можна кодувати як на індивідуальному, так і на соціальному рівнях.

Як зазначено у Вступі, цей перелік можна використовувати різними способами для визначення конкретних понять «Активність» та «Участь», які визначаються в МКФ наступним чином:

У контексті здоров’я:

Активність – це виконання завдання або дії особою.

Участь – залучення до життєвих ситуацій.
Існує чотири альтернативних варіанти структуризації взаємозв’язку між активністю (а) та участю (у) з точки зору переліку доменів:

(1) Окремі набори доменів активності та домени участі (без перекриття їх між собою)

Один певний набір категорій кодується лише як активність (тобто завдання або дії, які виконує індивід), а інший – лише як участь (тобто залучення до життєвих ситуацій). Отже, ці два набори є взаємовиключними.

У цьому варіанті набори категорій активності та категорій участі визначаються користувачем. Кожна категорія – це або активність, або елемент участі, але не те й інше.
Наприклад, домени можуть бути розділені наступним чином:

a1 Навчання та застосування знань
a2 Загальні завдання і вимоги
a3 Комунікація
a4
Мобільність
                       у5 Самообслуговування
                       у6 Побутове життя
                       у7 Міжособистісні взаємодії та відносини
                       у8 Головні сфери життя
                       у9
Життя в спільноті, соціальне та громадське життя

Кодування цієї структури
a код категорії. кв кз (категорія вважається елементом активності)
у код категорії. кв кз (категорія вважається елементом участі),
де кв = кваліфікатор виконання та кз = кваліфікатор здатності. Якщо використовується кваліфікатор виконання, категорія, незалежно від того, позначена вона як елемент активності або участі, інтерпретується в термінах конструкції виконання. Якщо ж використовується кваліфікатор здатності, для інтерпретації категорії використовується конструкція здатності, знову ж таки, незалежно від того, позначена вона як елемент активності або участі.

Таким чином, варіант (1) забезпечує повну інформаційну матрицю без будь-якої надмірності або перекриття. 

(2) Часткове перекриття наборів активності та доменів участі
У цій альтернативі сукупність категорій може інтерпретуватись і як активність, і як елементи участі; тобто, одна й та сама категорія вважається відкритою як для індивідуальної (тобто як завдання чи дії, що виконує окрема особа), так і для суспільної інтерпретації (тобто участь у життєвій ситуації).

Наприклад:

а1

Навчання та застосування знань

 

а2

Загальні завдання та вимоги

 

а3

Комунікація 

у3 Комунікація

а4

Мобільність 

у4 Мобільність

а5

Самообслуговування

у5 Самообслуговування

а6

Побутове життя

у6 Побутове життя

 

 

у7 Міжособистісні взаємодії та відносини

 

 

у8 Головні сфери життя

 

 

у9 Життя в спільноті, соціальне та громадське життя

Кодування для цієї структури
Існують певні обмеження кодування категорій цієї структури. Так, не можна, щоб категорія в області «перекриття» мала різні значення одного й того ж класифікатора (або першого кваліфікатора для виконання, або другого кваліфікатора для здатності), наприклад:

а категорія. 1_ або а категорія. – 1
у категорія. 2          у категорія._2

Користувач, який вибирає цю опцію, вважає, що коди в категоріях, що перекриваються, можуть означати різні речі, якщо вони закодовані в активності, а не в участі, і навпаки. Однак, до інформаційної матриці для вказаної колонки кваліфікатора має уводитись один єдиний код.

(3) Детальні категорії, як види активності та широкі категорії, як участь, з перекриттям або без

Інший підхід до застосування активності та дефініцій участі для доменів обмежує участь у більш загальних або більш широких категоріях у межах домену (наприклад, категорії першого рівня, таких як заголовки розділів), і вважається, що більш детальні категорії повинні належати до активності (наприклад, категорії третього або четвертого рівня). Цей підхід розділяє категорії в деяких або всіх доменах з точки зору широкого та детального розрізнення. Користувач може вважати, що деякі домени мають бути виключно (тобто на всіх рівнях деталізації) активністю або участю.

Наприклад, Повзання d4550 може розглядатися як активність, а d455 – Пересування довкола може розглядатися як участь.

Існує два способи реалізації цього підходу: (а) відсутність «перекриття», тобто, якщо елемент є активністю, він не може бути участю; або (б) допускається перекриття, оскільки певні користувачі можуть використовувати весь перелік для активності, а для участі – лише розширені назви.

Кодування для цієї структури
Подібно до варіанту (1) або варіанту (2).

(4) Використання однакових доменів для активності та участі з повним перекриттям доменів

У цьому варіанті всі домени переліку Активність та Участь можуть розглядатись як для активності, так і для участі. Кожна категорія може інтерпретуватися як індивідуальне функціонування (активність), а також як функціонування в суспільстві (участь).

Наприклад, d330 Говоріння можна розглядати як активність, так і як участь. Людина з відсутністю голосових зв’язок може говорити з використанням допоміжних пристроїв.

Відповідно до оцінок, що використовують кваліфікатори здатності та виконання, цій особі присвоюються:

Перший кваліфікатор

Помірні труднощі у виконанні (можливо, через контекстуальні фактори, такі як особистий стрес або ставлення інших людей)

2
Другий кваліфікатор
Тяжкі труднощі у здатності без допоміжного пристрою
3
Третій кваліфікатор
Слабкі труднощі у виконанні з використанням допоміжного пристрою
1

Відповідно до інформаційної матриці МКФ, цей стан людини має кодуватись наступним чином:
d330.231
За варіантом (4) також можливе наступне кодування:
a330.231
у330.2

Для варіанту (4), коли використовуються як кваліфікатор здатності, так і кваліфікатор виконання, в інформаційній матриці МКФ є дві величини для одного елементу: одна для активності та одна для участі. Якщо ці значення однакові, то конфлікт відсутній, лише надмірність. Проте у випадку різних значень користувачі повинні розробити правило прийняття коду для інформаційної матриці, оскільки офіційний стиль кодування ВООЗ є таким:
d категорія кв кз
Один із можливих способів подолання цієї надмірності може полягати у розгляді кваліфікатора здатності як активності та кваліфікатора виконання як участі. 
Ще однією можливістю є розробка додаткових кваліфікаторів для участі, які фіксують «залучення до життєвих ситуацій».
Очікується, що при подальшому використанні МКФ та накопиченні емпіричних даних, з’являться дані про те, який з перерахованих вище варіантів переважає у різних користувачів класифікації. Емпіричні дослідження також забезпечать більш чітку практичну реалізацію концепцій активності та участі. Також можливо будуть зібрані дані про те, як ці поняття використовуються в різних умовах, в різних країнах і для різних цілей, що може сприяти подальшому вдосконаленню схеми.