Підсумки процесу перегляду

Розвиток Міжнародної класифікації ушкоджень, порушень життєдіяльності та інвалідності (МКУПЖІ)
У 1972 р. ВООЗ розробила попередню схему щодо наслідків захворювання. Протягом кількох місяців було запропоновано більш комплексний підхід. Ці пропозиції були зроблені за двома важливими принципами: необхідно провести розрізнення між порушеннями та їх важливістю, тобто їх функціональними та соціальними наслідками, і ці різні аспекти або осі даних повинні класифікуватися окремо в різних полях цифр. По суті, цей підхід складався з ряду чітких, хоч і паралельних, класифікацій. Це суперечить традиціям МКФ, в якій декілька осей (етіологія, анатомія, патологія тощо) інтегровані в ієрархічну систему, що займає лише одне поле цифр. Була розглянута можливість асиміляції цих пропозицій у схему, сумісну з принципами, що лежать в основі структури МКФ. У той же час були зроблені попередні спроби систематизувати термінологію, яка застосовується до наслідків захворювань. Ці пропозиції поширились неофіційно в 1973 р., а допомогу попросили, зокрема, у груп, які особливо турбуються про реабілітацію.
Розподілені класифікації порушень та обмеження життєдіяльності були поширені в 1974 році та продовжували викликати обговорення. Так, зібралися коментарі та розробилися остаточні пропозиції. Вони були подані на розгляд Міжнародної конференції для Дев’ятого перегляду Міжнародної класифікації хвороб у жовтні 1975 року. Розглянувши класифікації, Конференція рекомендувала публікувати її для ознайомлювальних цілей. У травні 1976 року Двадцять дев’ята сесія Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я взяла до уваги цю рекомендацію та прийняла резолюцію WHA29.35, в якій вона затвердила публікацію для цілей випробувань додаткової класифікації порушень та недоліків як доповнення до Міжнародної класифікації хвороб, але не як невід’ємну частину. Отже, перше видання МКУПЖІ було опубліковано в 1980 році. А в 1993 році перевидали додаткову передмову.

Початкові кроки у перегляді МКУПЖІ
У 1993 році було прийнято рішення про початок процесу перегляду МКУПЖІ.
Тенденція до переглянутої версії, яка тимчасово була відомою як МКУПЖІ -2, полягала в наступному:
вона повинна слугувати різноманітним цілям, необхідним різним країнам, галузям та медичним дисциплінам;
вона повинна бути достатньо простою, щоб бути в курсі практик як значущий опис наслідків стану здоров’я;
вона повинна бути корисною для практики, тобто визначити потреби в охороні здоров’я та розробляти програми посередництва (наприклад, профілактика, реабілітація, соціальні дії);
вона повинна дати узгоджене уявлення про процеси, що впливають на наслідки стану здоров’я, таким чином, щоб процес обмеження життєдіяльності, а не лише міра хвороб/розладів, міг бути об’єктивно оцінений, записаний з можливістю відповіді на нього;
вона повинна бути чутливою до культурних варіацій (бути перекладеною і застосовуватись у різних культурах та системах охорони здоров’я);
вона повинна бути використана у взаємодоповнюванні зі спорідненою класифікацією ВООЗ.

Спочатку Французькому Центру Співпраці було поставлено завдання скласти пропозицію щодо розділу «Порушення», а також про мову, мовлення та сенсорні аспекти.
Голландський Центр Співпраці мав запропонувати перегляд обмеження життєдіяльності та опорно-рухових аспектів Класифікації й підготувати огляд літератури, тоді як
Північноамериканський Центр Співпраці мав висувати пропозиції щодо розділу «Інвалідність». Крім того, дві цільові групи мали відповідно представити пропозиції щодо
аспектів розумового здоров’я та питань дітей. Прогрес був досягнутий на черговій сесії МКУПЖІ -2, що відбулася в Женеві в 1996 році, де схвалили черговий альфа-проект, в якому були включені різні пропозиції і проведено початкове пілотне випробування. На засіданні 1996 року було вирішено, що кожен центр співпраці та цільова група тепер будуть зацікавлені в проекті в цілому і більше не матимуть своєї колишньої окремої сфери для перегляду. З травня 1996 р. по лютий 1997 р. Альфа-проект був розповсюджений серед співпрацюючих центрів та цільових груп, а коментарі та пропозиції були зібрані в штабквартирі ВООЗ. Також було розповсюджено перелік основних питань, що містять знакові положення, пов’язані з переглядом, з метою полегшення збирання коментарів.

Під час процесу перегляду були розглянуті наступні теми:
Трирівнева класифікація, тобто Порушення, Люди з обмеженням життєдіяльності та Інваліди, була корисною і повинна такою залишатися. Необхідно враховувати включення факторів контекстуальних/ факторів навколишнього середовища, хоча більшість пропозицій залишаються на етапі теоретичного розвитку та емпіричного тестування.
Взаємовідносини між П/Л/І та відповідними відносинами між ними були проблемною темою для обговорення. Багато критичних зауважень вказують на причинну модель, що лежить в основі версії МКУПЖІ 1980 року, відсутність змін у часі та односпрямований потік від порушення, від обмеження життєдіяльності до інвалідності. Процес перегляду запропонував альтернативні графічні уявлення.
МКУПЖІ -1980 було складно використати. Спрощення для використання було визнано необхідним: перегляд повинен тяжіти до спрощення, а не до додавання деталей.
Контекстуальні фактори (зовнішні – фактори навколишнього середовища /внутрішні – особистісні фактори): ті фактори, які були основними складовими процесу інвалідності (як це було відображено у версії МКУПЖІ 1980 року), повинні бути розроблені як додаткові схеми в межах МКУПЖІ. Проте, оскільки соціальні та фізичні фактори в навколишньому середовищі та їх зв’язок з Порушеннями, Обмеженням життєдіяльності та Інвалідністю були сильно пов’язані з культурою, вони не повинні бути окремим аспектом в рамках МКУПЖІ. Однак, вважалося, що класифікація факторів навколишнього середовища може виявитись корисною при аналізі національних ситуацій та розробці рішень на національному рівні.
Порушення має відображати досягнення у знанні основних біологічних механізмів.
Культурна придатність та універсальність повинні бути головною метою.
Розробка навчальних та презентаційних матеріалів також була головною метою процесу перегляду.

Проекти Бета-1 та Бета-2 МКУПЖІ -2
У березні 1997 року був підготовлений проект Бета-1, який включав пропозиції, зібрані за попередні роки. Цей проект представили на ревізійну нараду МКУПЖІ у квітні 1997 року. Після включення рішень наради проект чергової версії МКУПЖІ -2 Бета-1 був виданий для польових судових процесів у червні 1997 року. На основі всіх даних та інших відгуків, отриманих як частина польових випробувань Бета-1, Бета-2 проект описали протягом січня-квітня 1999 року. Отриманий проект був представлений та обговорений на річній нараді МКУПЖІ -2 в Лондоні в квітні 1999 року. Після включення рішень наради проект Бета-2 був надрукований та виданий для польових судових процесів у липні 1999 року.

Польові випробування
Польові випробування проекту Бета-1 були проведені з червня 1997 року по грудень
1998 року та польові випробування Бета-2 з липня 1999 року по вересень 2000 року.
Проведення польових випробувань спричинило якомога більш широку участь державчленів ВООЗ та серед різноманітних дисциплін, включаючи такі галузі, як медичне страхування, соціальне забезпечення, праця, освіта та інші групи, що займаються класифікацією медичних умов (використовуючи Міжнародну класифікацію захворювань, Класифікацію та Міжнародну класифікацію стандартів освіти – МКСО). Мета – досягти консенсусу за допомогою чітких визначень, які були оперативними. Експерименти на місцях являли собою безперервний процес розробки, консультації, зворотного зв’язку, оновлення та тестування.
Наступні дослідження були проведені в рамках польових досліджень Бета-1 та Бета-2:
переклад та лінгвістична оцінка;
оцінка предмету;
відповіді на основне питання консенсусними конференціями та окремими особами;
відгуки від організацій та окремих осіб;
тестування параметрів;
техніко-економічне обґрунтування та надійність у випадку оцінки (живі або узагальнені листи);
інші (наприклад, фокус-групи).
Тестування зосередило увагу на міжкультурних та міжгалузевих проблемах. Понад 50 країн та 1800 експертів було залучено до проведення польових випробувань, про які повідомлялося окремо.

МКУПЖІ -2 Передфінальна версія
На основі даних про польові випробування Бета-2 та консультацій з центрами співпраці, Комітетом експертів ВООЗ з вимірювання та класифікації, передфінальна версія МКУПЖІ -2 була підготовлена в жовтні 2000 року. Цей проект був представлений на засіданні з перегляду в листопаді 2000 року. Після включення рекомендацій наради МКУПЖІ -2 Передфінальна версія (грудень 2000 р.) була представлена Виконавчій раді ВООЗ у січні 2001 р. Остаточний проект МКУПЖІ -2 був представлений на П’ятдесят четвертій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в травні 2001 року.

Підтвердження остаточної версії
Після обговорення остаточного проекту з назвою «Міжнародна класифікація функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я», Асамблея охорони здоров’я схвалила нову класифікацію в резолюції WHA54.21 від 22 травня 2001 року. У резолюції сказано:
«П’ятдесят четверта сесія Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я,
1. ПІДТРИМУЄ друге видання Міжнародної класифікації ушкоджень, порушень життєдіяльності та інвалідності (МКУПЖІ) з назвою «Міжнародна класифікація функціонування, обмеження життєдіяльності та охорони здоров’я», яка надалі називається МКФ;
2. СТИМУЛЮЄ держав-членів використовувати МКФ у своїх дослідженнях, спостереженнях і звітах, якщо необхідно, з урахуванням конкретних ситуацій у державах-членах та, зокрема, з огляду на можливі зміни в майбутньому;
3. ПРОСИТЬ Генерального директора надавати державам-членам, на їхнє прохання, підтримку у використанні МКФ.»