5.1 Процес функціонування і обмеження життєдіяльності
Як класифікація, МКФ не моделює «процес» функціонування та обмеження життєдіяльності. Проте, це може бути використано для опису процесу, надаючи засоби мапування різних конструкцій та доменів. Вона забезпечує багатопрофільний підхід до класифікації функціонування та обмеження життєдіяльності як інтерактивного та еволюційного процесу. Це забезпечує складові елементи для користувачів, які бажають створювати моделі та вивчати різні аспекти цього процесу. У цьому сенсі МКФ можна розглядати як мову: тексти, які можуть бути створені з її допомогою, залежать від користувачів, їхньої творчості та наукової орієнтації. Для того, щоб візуалізувати сучасне розуміння взаємодії різних компонентів, діаграма, що представлена на Рис. 1., може бути корисною15.
15 МКФ істотно відрізняється від версії МКУПЖІ 1980 року у відображенні взаємозв’язку між функціонуванням та обмеженням життєдіяльності. Слід зазначити, що будь-яка схема (діаграма), ймовірно, є неповною та схильна до викривлення через складність взаємодій у багатовимірній моделі. Модель малюється для ілюстрації декількох взаємодій. Звичайно, можливі інші зображення, що вказують на інші важливі осередки у процесі. Тлумачення взаємодій між різними компонентами та конструкціями також можуть бути різними (наприклад, вплив факторів навколишнього середовища на функції організму, безумовно, відрізняється від їх впливу на участь).
Рис. 1. Взаємодія між компонентами МКФ
На цій діаграмі функціонування особи в конкретному домені є взаємодією або складним взаємозв’язком між станом здоров’я та контекстуальними факторами (тобто факторами навколишнього середовища та особистісними факторами). Існує динамічна взаємодія між цими об’єктами: інтервенції в одному об’єкті можуть змінити один або декілька інших об’єктів. Ці взаємодії є специфічними і не завжди в передбачуваних взаємних відносинах. Взаємодія працює в двох напрямках; наявність обмеження життєдіяльності може навіть змінити сам стан здоров’я. Для того, щоб зробити висновок, що обмеження реалізації (виконання) від одного або декількох порушень або обмеження здатності з одного або кількох порушень часто може здатися суттєвим. Важливо, однак, самостійно збирати дані по цих конструкціях, а потім досліджувати асоціації та причинні зв’язки між ними. Якщо потрібно описати повний стан здоров’я, всі компоненти корисні. Наприклад, хтось може:
• мати порушення без обмежень щодо здатності (наприклад, спотворення проказою може не впливати на здатність людини);
• мати проблеми з виконанням та обмеженням здатності без очевидних порушень (наприклад, зниження виконання щоденної діяльності, пов’язаної з багатьма
захворюваннями);
• мати проблеми з виконанням без порушень та обмежень здатності (наприклад, ВІЛінфікована особа або колишній пацієнт, який відновився після психічних захворювань, стикається зі стигматизацією чи дискримінацією у міжособистісних стосунках або роботі);
• мати обмеження здатності без сторонньої допомоги, а також проблеми із виконанням в поточному середовищі (наприклад, особа з обмеженнями мобільності може забезпечуватися суспільством допоміжними технологіями для переміщення);
• відчувати ступінь впливу у зворотному напрямку (наприклад, нестача використання кінцівок може призвести до атрофії м’язів; інституціоналізація може призвести до втрати соціальних навичок).
Конкретні приклади у Додатку 4 додатково ілюструють можливості взаємодії між конструкціями.
Схема, показана на Рис. 1 демонструє роль, яку відіграють контекстуальні фактори (тобто фактори навколишнього середовища та особистісні фактори). Ці фактори взаємодіють з індивідом у певному стані здоров’я та визначають рівень і ступінь його функціонування.
Фактори навколишнього середовища є зовнішніми для індивіда (наприклад, ставлення суспільства, архітектурні характеристики, правова система) і класифікуються в Класифікацію факторів навколишнього середовища. З іншого боку, Особистісні фактори не класифікуються в поточній версії МКФ. Вони включають стать, расу, вік, пристосованість, спосіб життя, звички, міметичні стилі та інші подібні фактори. Їхня оцінка залишається за користувачем, якщо це необхідно.
5.2.Медичні та соціальні моделі
Запропоновано різноманітні концептуальні моделі16 для розуміння та пояснення обмеження життєдіяльності та функціонування. Вони можуть бути виражені в діалектиці «медична модель» проти «соціальної моделі». Медична модель розглядає обмеження життєдіяльності як проблему людини, яка безпосередньо спричинена хворобою, травмою чи іншим захворюванням, що потребує медичного обслуговування у вигляді індивідуального лікування професіоналами. Регулювання питань стосовно обмеження життєдіяльності спрямоване на лікування або адаптацію особи та зміни поведінки. Медична допомога розглядається як основна проблема, і на політичному рівні основною реакцією є модифікація чи реформування політики охорони здоров’я.
З іншого боку, соціальна модель обмеження життєдіяльності бачить проблему переважно як соціально створену проблему, а в основному – як повну інтеграцію окремих осіб в суспільство. Обмеження життєдіяльності не є атрибутом особистості, а скоріше комплексним набором умов, багато з яких створюються соціальним середовищем. Отже, вирішення проблеми вимагає соціальних дій, і це колективна відповідальність суспільства в цілому, що полягає в тому, щоб зробити модифікації навколишнього середовища, необхідні для повної участі людей з обмеженням життєдіяльності у всіх сферах суспільного життя.
Отже, це питання є ставленням до ідей, що вимагає соціальних змін, які на політичному рівні стають питаннями прав людини. Для цієї моделі обмеження життєдіяльності є політичним питанням.
МКФ базується на інтеграції цих двох протилежних моделей. Для того, щоб відобразити інтеграцію різних перспектив функціонування, використовується підхід «біопсихосоціальний». Таким чином, МКФ намагається досягти синтезу, для того, щоб забезпечити узгоджене уявлення про різні перспективи здоров’я з біологічної, індивідуальної та соціальної точки зору17.
16 Термін «модель» тут означає конструкцію або парадигму, яка відрізняється від використання терміну в попередньому розділі.
17 Див. Також Додаток 5 – «МКФ та люди із обмеженням життєдіяльності»